Kdo nás chrání? Kdo se stará o naši bezpečnost?

Tento příspěvek je pěkně paranoidní smile_teeth

Kamera tady, kamera tam… všímáte si? Kamer kolem nás pomalu přibývá. Důvod? Naše bezpečnost. Kamery již pomohly dopadnout spousty různých grázlíků a grázlů. Sprejeři, zlodějíčci, násilníci. Kamery nás hlídají… Kamery dohlíží na provoz, kamery hlídají dálnice, kamery hlídají semafory. Neúnavní strážci pořádku. Zní to krásně?

Kamery nemám rád. Proč? Jsem paranoik a četl jsem Orwellovu knihu 1984. Znáte? Ne? Přiblížím. Orwell ve svém díle popisuje šílenou totalitní společnost ovládanou strachem. Systém vlády staví proti sobě rodiče a děti, totálně mrzačí mezilidské vztahy a nutí lidi žít v neustálém strachu a hysterii. Korunu celému problému dává i neustále živená obava z války, která ve skutečnosti není. Cíl? Totální ovládnutí mas a soustředění síly a moci do rukou pár lidí “tam nahoře”. Na chování každého člověka a každé rodiny dohlíží všudypřítomné obrazovky s vestavěnou kamerou. Obrazovka je nástroj propagandy, kamera pak nástroj buzerace a šmírování. Celá šmírovačka a buzerace je ztělesněna ideopolicií, která nikdy nespí a čas od času, na základě udání nebo informace z kamery někoho sebere a ten někdo pak zmizí.

Zdá se vám to jako pohádka? Možná je, možná není. Rozhlédněte se kolem. Možná uvidíte kameru městské nebo státní policie. Co si řeknete? Jé, kamera, to je fajn, někdo na tohle náměstí nebo tuhle ulici dohlíží. A nebo naopak. Zas kamera? proč tu není POLICAJT?

A v tom je ten problém. Kamera nejí, kamera nespí. Kamera se prostě koupí a jede. Krom pořizovacích nákladů pak kamera nic moc nestojí. Ano, kamera šetří peníze, protože narozdíl od policajta nechce výplatu, prémie, nepotřebuje oblečení, obuv… kamera je prostě efektivnější

Druhá strana mince. Na náměstí je kamera. A někdo vás přepadne. Co udělá kamera? Nic. Narozdíl od policajta, který se vás zastane a pomůže vám, kamera ani nevytáhne obuch, ani nevytáhne pistoli. Prostě se jenom dívá. Obraz sice uvidí na monitoru operátor a na místo vyšle zásahovku… jenže než zásahovka dojede na místo, vy už jste zmlácení a okradení (samozřejmě, že pokud se umíte bránit, tak tenhle scénář neplatí, ale je spousta lidí, co se bránit neumí…).

V okamžiku, kdy se něco stane, je vám kamera platná jak mrtvýmu zimník.

Kamera je zajisté dobrý pomocník, ale živýho člověka prostě nenahradí.

Jenže, policie a politici si kamery chválí, sprejeři a vandalové svým jednáním kamery nevědomě podporují. Někdo posprejuje vzácnou kašnu nebo novou fasádu domu. Lidé si samozřejmě stěžují. Co udělá radnice? Postaví tam hlídku? Ne. Nechají nainstalovat kameru.

Kamery se nám množí a už si jich pomalu ani nevšímáme. Je jich čím dál víc. Kde je ta hranice, kdy nám začnou vadit? Až bude kamera na protějším domě a bude vám čumět do oken? Nebo až se kamera octne u vás v kuchyni a bude koukat, jak vám chutná oběd? Kde končí ochrana obyvatel a kde začíná šmírovačka?

Systém se nám neustále snaží nakukat, jak jsou občané ohroženi. Kriminalita, terorismus… Všímáte si? Před pár lety se o terorismu moc nemluvilo. A najednou kuk, 11. září 2001, útok na USA a hele, teroristi jsou všude. Najednou je potřeba se proti teroristům bránit. Odposlechy, monitorování mejlů, šmírovačka. Dělají to skutečně pro válku s terorem?

Rád sleduju server cdr.cz. Občas se tam vyskytne newska nebo článek o nějaké buzeraci, buď se bojuje s AV piráty a nebo s podobnou verbeží. A občas se tam objeví i článek o nějakém tom návrhu zákona na sledování nebo monitorování.
Velice zajímavé jsou pak diskuze. Ať jde o sledování mejlů nebo odposlechy telefonů, vždycky se najde pár jedinců, kteří do diskuze napíšou “jenom ať mě sledují, jenom ať si čtou, já nemám co skrývat a když to pomůže boji proti kriminalitě nebo terorismu, rád pomůžu”…
Já si v tom okamžiku vždycky řeknu “kde to kurva jsme?”. Co je komu po tom, co si já řeším SVÝM mejlem nebo SVÝM telefonem. I když bych si jenom s přítelkyní domlouval plán odpolední vyjížďky na Kosíř nebo řešil, co koupíme večer na jídlo. Je to MOJE soukromí a NIKOMU po tom nic není. Opět se zeptám, kde je ta magická hranice, za kterou už lidi buzersystém nepustí. Jsou to telefony? Nebo ta kamera v bytě?
Samozřejmě musíme vzít v potaz i fakt, že opravdoví zločinci a teroristi samozřejmě svou komunikaci zabezpečí , například pomocí šifrování.

Stát vymyslí nějakou buzeraci a lidi šťastně hýkají, jak ten stát bojuje proti neřádům? Ale nebojuje proti nim jen na oko?

Vemte si buzeraci na letišti. Co si NEsmíte vzít do letadla? Ani blbou PET láhev s vodou, co když v ní bude jedna z padesáti složek výbušniny. Ani malý nůžky na nehty, co kdybyste tím chtěli podříznout pilota? Kde to jsme?

Systém vymyslel řadu zástupných problémů. Terorismus, organizovaný zločin, dětskou pornografii… na základě těchto problémů se snaží vsugerovat nám myšlenku, jak jsme zranitelní a jak moc potřebujem ochranu. Jenže, zároveň se vzrůstající ochranou státu se jednotlivci zmenšuje jeho životní prostor, jeho soukromí. Je to v pořádku?

Stát nás občany pomalu ale jistě okrádá o naše práva. Je to v pořádku?

Já myslím, že není.

Na závěr bych vám rád pustil skladbu Wake Up od Rage Against the Machine, která zazněla na konci prvního Matrixu. Myslím, že bychom se měli probudit.

Chcete vědět víc? Sežeňte si film Zeitgeist (nebo se na něj podívejte přímo zde, i když čučet 118 minut na malý okýnko není moc komfortní). Je to sice hystericky natočená skládanka určená původně pro Američany, ale pokud si odmyslíte tu hysterii a teatrálnost a podíváte se hlouběji pod slupku jednoduchých animací a střihů, najdete zajímavé informace. Netvrdím, že Zeitgeist je pravda pravdoucí ani nějaký dokument BBC, ale je to velice cenný pohled z jiného úhlu, než jakým se běžný člověk ve svém běžném životě dívá na realitu.

http://video.google.com/videoplay?docid=-686108267122535204&q=zeitgeist&ei=j9JbSLioKpL-igL9xeyLDQ

Ať je to všechno, jak chce, důležité je najít ve všem správnou rovnováhu. V životě, ve státě, ve vesmíru… viz starý a stále platný symbol

Reklamy

4 thoughts on “Kdo nás chrání? Kdo se stará o naši bezpečnost?

  1. presne! souhlasim s clankem. ono to je dohlizeni a dohlizeni. dokazu si predstavit jak si za par let skupinka uchylu bude sledovat nas nedelni obed. a kdyby jenom to… predstava jak z hororu, co se momentalne realizuje..a skonci to matrixempost scriptum: komentare u clanku jsou vzdycky nejlepsi 😀

  2. tak to je výstižně napsaný. taky mě to ser….štve. ale neboj, vypukne ropná krize a v dáli vidím dvě varianty budoucnosti – buď jako v Mad Maxovi nebo jako v Blade Runnerovi!
    a bacha! "big brother is watching you!" 🙂

  3. ještě mě napadla paralela s Minority report a buzeerací ve formě PreKrim. Myšlenka je to, stejně jako u kamer nebo jiné buzertechniky, pěkná, nicméně pokud se k čemukoliv dostanou zmrdi, z dobré myšlenky udělají paskvil

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s