Flamewars aneb ztracenej čas nebo zábava na zimní večery

Známe to jistě všichni, kdo se nějakou dobu pohybujeme na Síti a jejích diskuzních fórech. Objeví nějaké téma, které rozdělí diskutující na dvě či více skupin. Někdo prohlásí, že firma A a její produkty se nehodí ani na hnůj a že on preferuje firmu B, která má svoje produkty totálně vymazlené, někdo jiný firmu A hájí s tím, že její produkty nejsou tak špatné – buď jsou ve svém segmentu srovnatelné s produkty B a nebo nabízí jiné benefity. Samozřejmě že obhájce firmy B zase oponuje, že to není pravda, a produkty A se hodí leda na podložení kratší nohy stolu. A flame je na světě.

Linux x Windows, Intel x AMD, nVidia x ATi, oblíbené téma pro flame jsou i auta Škoda. A v cyklistické technice je to Shimano, SRAM a Campagnolo.

Windows a Linux jsou docela jasné. Každý produkt nabízí svoje benefity. Linux je široce škálovatelné platforma, která nabízí možnost vybrat si přesně to, co chci. Přirovnáno k autům, Linux může být jak písečná buggy, náklaďák nebo třebas závodní dragster. Naproti tomu Windows jsou jako luxusní limuzína BMW 7er – pohodlné, velké auto, které si sice nemůžete předělat na eroplán, ale pokud to s ním umíte, doveze vás spolehlivě tam, kam chcete. Jenže, stejně jako BMW, podléhá občasným výstřelkům designérů a tak se může stát, že se uživatel chytá za hlavu, co to ti volové zase vymysleli. Někoho baví šťárat se v linuxu a ladit si ho, jiný preferuje dokonalou stabilitu Windows (samozřejmě danou dobrým harwarem a dobrými ovladači). Je to ryze subjektivní.

To samé platí pro Intel a AMD i nVidii a ATi. Pryč jsou doby, kdy AMD hrálo díky neschopnosti partnerů dodat dobrý chipset druhé housle kvůli nestabilitě řešení. Intel dnes nabízí vyšší výkon za vyšší cenu, AMD je sice pomalejší, ale má o něco příznivější ceny (mluvím o mainstreamu, highend je zatím doménou Intelu). Stejně tak ATi a nV – zase je to osobní. Každý ať si vybere to svoje.

A to samé i v cyklistické technice. Jenže i zde se objevují hlasy hanící Shimano s argumentací, že neumí udělat pořádnou sadu. Málokdy se objeví hlas z druhé strany, který reaguje stejně – většinou je to Campista, který do fóra vybleje svou myšlenku, aniž by ji podpořil. Campa je prostě špičková, dokonalá, bezchybná, 100% spolehlivá a Shimano se po 50 km rozpadne. Ve spoustě debat se objevila myšlenka “zprasit kolo shimanem” – tohle soudný člověk neřekne. Proti Shimanu mluví design pák s vedením řazení venkem a kvalita řetězů – Campagnolo má řetězy kratší, které vydrží déle (kolikrát přesně nevím, ale odhaduju to na trojnásobek).

Připomíná mi to jednání jehovistů – evangelizace za každou cenu. Dovídáme se, že Campa je lepší. V čem? Ve hmotnosti. OK, pár gramů na komponentu, ve výsledku to asi něco udělá. Použití karbonu. Jo, karbon je dneska IN a kdo nemá karbon, je socka smile_regular. Ve výdrži. Jo, řetězy jim vydrží 3x víc. Kazety taky. Ale jsou dražší. Prý vydrží i ostatní komponenty.

U výdrže komponent obecně bych se chtěl zastavit. Řetězy jsou jasné. Kazeta, dejme tomu. Moje Ultegra má sice 4000 km bez problémů (hlídám řetězy), ale campí kazety prý vydrží déle. A co ostatní komponenty? Páky, řazení? Tady je argumentace jasná. Řečeno mluvou autobazarníků, “pane, campa je držák jak sviň, to vás přežije”. A co na to Shimano? No po 4000 km se nerozpadne. Bohužel nikde nejsou žádná objektivní srovnání výdrže. Někomu to vydrží z důvodu nějaké výrobní vady pár kilometrů, někoho to fakt přežije. Jenže bez pořádné statistiky jsou argumenty obou stran pouze mletím pantem bez podpory faktů.

Připadá mi, že militantní Campisti vycházejí z teze “je to z itálie a bylo to drahý, tak to musí být dobrý” případně z nějakého druhu snobismu. Je tam karbon, je to lehoučký, tak je to prostě bomba.

Campagnolo ale docela šibuje se sadami. Změna nejdříve potkala nižší mainstream, kde odrbala funkčnost – na těžší už nejde řadit o víc převodů, jenom o jeden. U nové sady Chorus se taky chystá redukce vyfikundací. Páky prošly redesignem a u nové generace Recordu jsou podle mínění některých lidí podstatně méně povedené než starší generace.

Campa Record navíc přišla s mutací Super Record – jedenáctikvalt – to jsem zvědav, jak na tom budou užší řetězy s výdrží.

Co na to Shimano? Uvedlo sadu Dura Ace 7900, která se hodně povedla. Redesignem prošly páky, které mají nyní vedení pro řazení skryté (podobně jako campa) a páky jsou vizuálně méně mohutné. Ubyly bambule na vrchu pák, kde sídil mechanismus řazen. Jak na tom bude s ergonomií, bůh suď – já měl ty bakule rád, poskytovaly příjemnou variantu úchopu. Změnily se i kliky, které se u sady 7800 vyloženě nepovedly – podle spousty lidí, včetně mě, byly vizuálně příliš mohutné. Nové jsou nyní i řetězy, které (haleluja, konečně) přišly s rychlospojkou, která je (dvakrát haleluja) rozebírací a znova použitelná.

Uvidíme, jak si nové sady povedou. Shimano se dost polepšílo v designu a doufejme, že i ve kvalitě řetězů. Campistům by tak přibyly dvě vrásky na čele – design a výdrž řetězů.

Ať tak nebo onak, S i C si nemají co vyčítat. Podle mě jsou výrobky obou stran srovnatelné. Shimano honí nížší kvalitu pohonu příznivější cenou, Campa je holt dražší a vydrží adekvátně víc. Tenhle problém je vyloženě o osobních sympatiích – hlavně co se pák týká – někomu sedne Campa i se svým pro mě nepřijatelným způsobem odřazování palcem, jinému se zas líbí páky Dual Control, které aspon mě padnou líp do ruky a nabízí podstatně víc úchopů. Vyberte si, co uznáte za vhodné. Chybu neuděláte ani s jednou z možností.

Schválně jsem nezmínil SRAM – moc o něm nevím, ale jejich systém řazení jednou páčkou mě moc neoslovil

Ať tak nebo onak, flame tu byl, je a bude. Pokud je v rozumné míře, tak slouží jako koření každé diskuze. Hlavně ho prosím neberte vážně.

tento článek vznikl jako reakce na arénu na cyklodiskuzi

p.s.: vidím, že jsem dlouhej jak pracovní tejden. a to jsem se ještě nezmínil o flamu hudebním. to by byl teprv mazec, že Nooski smile_regular

Reklamy

5 thoughts on “Flamewars aneb ztracenej čas nebo zábava na zimní večery

 1. moc pěkně napsáno, sám bych to nevyjádřil líp 🙂
  jak jsem ti psal do pošty – mám na cyklokrosce Shimano 105, na silničce Campu Record, oboje funguje k mojí spokojenosti a víc neřeším. Komponenty mi dost odchází akorát na biku, tam mám Shimano XTR, XT by asi vydrželo víc (prastarý STX-RC mám na zimáku dodnes). Se SRAM nemám zkušenosti, ale asi to bude srovnatelný…někomu gripshift vyhovuje, někomu ne.
  BTW nejlepší (nejlehčí) řazení na silničce je na rámu :-)))

 2. BTW2 – přijde mi, že je to jak s autama u teenagerů – musí to bejt "f metle, s klimou, na hlínách, všechno v elektrice = žádný švihadla…"
  co se biků týče, tak musíš mít karbon, kotouče a Foxku, jinak jsi za socku :-)))

 3. a na silničce campu a taky karbon :-)na CD jsem byl označen za zaujatého a tenhle článek byl označen jako tendenční 🙂

 4. mimochodem, právě kvůli přitomnosti karbonu bych už Rekord NEVOLIL, na design se mi Dura-Ace líbí víc (ale silničku jsem s tím už koupil a přece to nevyhodím 🙂
  jenže v tomhle směru jsem takovej protikarbonovej aktivista :-))
  a ty jsi zaujatej a článek je tendenční :-)))

 5. Wan Moshou game, to (wow power leveling) site to buy the cheapest gold coins! To (wow gold) for the best Dailian upgrade!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s