Bradlo, Úsov, Nové Zámky

Pěkná XC akce po turistických značkách. Profil tentokrát nebude, protože bikemap.net TZ nezná smile_regular. Nicméně si asi vystačíte s pár mapkami z mapy.cz smile_regular. Protentokrát jsem opět vytáhl slečnu smile_regular
poznámka: bikeři, moje úvahy o sjízdnosti terénu popř. nutnosti pěšího přesunu berte s rezervou, tam, kde jsem se já procházel, můžete s patřičnou technikou jízdy projet v pohodě smile_embaressed

Start byl tentokrát na olomouckém nádraží – odtamtud motoráčkem do Hrabišína. Chtěl jsem si znova dát sjezdík na Libinu smile_regular. Pěkná záležitost.
DSC03262 

Libině jsme se napojili na modrou TZ vedoucí kolem nádraží. Viz první mapka. Cesta stoupá hodně prudce, takže prvních pár kilometrů si buď pěkně máknete na malý převodník a nebo si to dáte pěšky. Stoupáte po horské louce, za zády máte výhledy na pěkná panoramata nízkého jeseníku.
DSC03263DSC03268DSC03265DSC03275DSC03276DSC03277DSC03282

Stoupání se po nějaké době zmírní, dá se jet. Ovšem cesta je dost často pokrytá vrstvou větví, takže je potřeba jet šikovně.
Kousek od prvního zastavení, Tří kamenů, je další těžší úsek – cesta má opět větší stoupání a je místy plná kamenů.
DSC03283
DSC03286DSC03287DSC03288

Zastavení první – Tři kameny. Trojice velkých skal obklopená mořem balvanů a kamení. Můžete si tam pěkně odpočinout ve stínu nebo si zkusit lezení – najdete zde i lezeckou stěnu.
DSC03296DSC03293DSC03295DSC03298DSC03299DSC03300DSC03308DSC03297

Od kamenů pokračuje modrá dál ke Králi Bradla, zastavení druhé. Král byl velký smrk starý pěkných pár let. Bohužel ho napadla nějaká dřevokazná potvora a vyžrala v něm dutinu. Při nějaké vichřici, pravděpodobně letošní, pak strom spadl.DSC03309DSC03310DSC03312DSC03313

Od Krále se zase dá jet. Zastavení třetí je u studánky Běžinka. Bohužel, pravděpodobně díky nízké hladině spodní vody studánka nestudánkovala. Ale můžete zde opět spočinout a kochat se pohledem na les.
DSC03317DSC03319

Od Běžinky lze pokračovat buď po červené TZ k rozcestí a nebo po modré. My si vybrali červenou a asi jsme udělali dobře – cesta se dala projet bez problémů až pod Bradlo a byla opět příjemná. Pár kamenů, nějaké větve, obecně bez problémů.

Rozcestí Bradlo. Tady jsme nechali kola a pokračovali pěšky.
Bradlo je kamenná věž, která se pěkně tyčí nad okolím a tvoří přirozenou rozhlednu. Dokonce jsou tam i vytesané schodky. V nedávné době byla věž opravena a schůdky doplněny o kovové stupně tam, kde bylo lezení nahoru obtížnější. Vida jak myslí na tůristy.
Jakmile vylezete na vršek do výše 600 mnm, otevře se vám rozhled do okolí. Ve výhledu nebrání stromy, takže se můžete kochat. My jsme neměli štěstí na dalekou viditelnost, na obzoru bylo kouřmo nebo prach či co, takže dálky se nekonaly. Ale viděli jsme Jedovou, Kopeček, radíkovskou věž a na drhé straně hlavní hřeben Jeseníků i s Pradědem. A pod Bradlem se pěkně rozkládá Haná. Takže něco vidět bylo.
DSC03320DSC03333DSC03323DSC03328DSC03335DSC03337DSC03338DSC03340DSC03341DSC03344DSC03347DSC03346DSC03349tn_DSC03348DSC03354

Z  Bradla se můžete dát dvěma cestami. Buď po červené TZ na vlak do Nové Hradečné a nebo po modré na Lipinku. My pokračovali dál po modré. Prvních pár metrů se zase muselo jít, pak byla cesta chvíli v pohodě. Za dalších pár metrů přišlo klesání. Nebylo moc prudké, ale cestička byla opět plná větví. Mám pocit, že ty větve na stezce (nejen v tomhle místě) snad byly schválně nastražné pěšáky, aby jim tam nejezdili bajkři. Rozhodně jsme ale netoužili po nějakém hození držky ve sjezdu, tak jsme tu část sešli. Modrá TZ se po chvíli kříží s lesní asfaltkou a za křížením pokračuje pěkný sjezdík – sem tam kořen, sem tam šutr, docela v pohodě.

Sjezdík končí nad loukou u Lipinky u altánu. Užijte si pěknej výhled na dědinu a sjezdík po louce. Nenechte se zmást mírně zavádějícím značením, modrá vede po kraji lesa, můžete sjet i napřímo alejí, která vás vyhodí na asfaltce. Záleží jenom na vás.DSC03358DSC03359

Tímto opouštíme první mapku a pokračujeme na druhou.

Z Lipinky jde modrá přes pole. Zde je situace taky mírně zavádějící – cesta vás vyhodí u nějaké brány a dál se pokračuje po úzkém travnatém pásu mezi dvěma poli. Pro pěšáka asi v pohodě, biker zde horko těžko hledá vhodnou stopu. Naštěstí to má jenom pár set metrů. Na konci opět vklouznete do lesa. Pokračujete po pěkných pěšinkách, najdete zde asi dva kratičké sešupy a jeden trochu prudší výstup. Značení zde na pár místech chybí, ale při použití logiky se neztratíte.
DSC03362DSC03363DSC03364

Cesta vás vyhodí nad Klopinou. Následuje pěkný sjezdík polní cestou končící kousek od dědiny.

Z Klopiny na Úsov máte dvě možnosti pokračování. Buď jet po silnici (rychlejší alternativa) nebo po TZ. My jsme jeli po značce. A nastal problém. TZ jde kolem potůčku pěkně mezi kopřivama. A chybí zde můstek přes vodu, který podle místních sebrala voda. Takže se můžete buď vydat alternativní cestou a nebo potok překonat.

Modrá vás vyhodí na Úsově. My si tam dali oběd v Restauraci císaře Rudolfa (nebo nějak podobně) – pokud se tam budete stavovat, chybu neuděláte. Vaří tam dobře. Oba jsme si dali kuřecí a donesli nám obrovské porce, které byl problém sníst smile_regular. Mňam.

Pokud sledujete cestu na mapě, tak si přejděte na třetí část. Z Úsova jsme pokračovali do Litovelského pomoraví. Zatímco předchozí části cesty byly vedeny skoro výlučně terénem, v pomoraví jsme si užili zpevněných cest. Do lesa vjedete u hájenky, po pár stech metrech máte možnost pokračovat buď po cyklotrase a nebo po modré. My jeli dál po modré. Dojeli jsme až ke studánce s výbornou chladnou vodou. V těch místech vede i modrá (té modré je nějak moc smile_nerd) naučná stezka pomoravím, pokud máte čas, tak si ji určitě projeďte.

Od studánky jsme se vraceli po zpevněné cestě směrem na cyklotrasu. Přece jenom už bylo dost hodin a ještě nás čekalo pár zastávek. Cyklotrasa vede po zpevněných cestách, které se mírně vlní nahoru a dolů. Upozorním na jednu ostrou zatáčku plnou štěrku, kde by se při troše šikovnosti dala hodit pěkná tlama smile_regular (mě se to teda nepovedlo, ale při vyšší rychlosti se určitě může zadařit).

Stezka vás dovede až na velkou křižovatku. My jsme pokračovali doprava spojkou k cyklotrase Olomouc – Mohelnice. Zde se povrch trochu zhoršil a cesta začala mírně stoupat.

A hurá na další mapku. Už čtvrtou.

Dojeli jsme až do Nových Mlýnů. Zde se nacházi “romantický areál”, jehož součástí je i Chrám přátelství (tzv. Templ) nebo Obelisk.DSC03366DSC03369DSC03378DSC03379DSC03372

Tento areál se rozkládá v lese u Moravy až po Mladeč. Vede tudy i naučná stezka značená, jak jinak, jako modrá smile_regular.
Celou oblast protíná síť krásných lesních steziček. Dá se tu krásně pojezdit. My jsme se vydali na Chrám přátelství a od něj kolem obelisku k Novým zámkům.
DSC03381

Tenhle plán měl dvě výhody – 1) jsme krásně pojezdili v lese a 2) jsme se vyhnuli protivnému stoupání po zpevněné cestě.

Modrá vás vyhodí na silnici z Nových zámků na Mladeč. My jsme po ní pokračovali dál. Další cíl byla jeskyně Podkova.DSC03389

Po návštěvě v jeskyni jsme se vraceli zpět na Nové Zámky. Ovšem před prvním mostem jsme zahnuli doprava a sledovali červenou TZ. Opět krásná cesta, první kilometr po asfaltu a potom po lesní cestě klikatící se kolem Moravy až k Litovli. Opět zde můžete krásně pojezdit.

A z Litovle jsme už epxresně valili domů – doba se nachýlila a večer se blížil.

Statistika: 75 km, AV 15, 610m up, celkem nám to trvalo 12 hodin včetně cesty vlakem, pěších úseků, oběda a zevlovaček tuhle a tamhle smile_teeth. Vypity 2 liry kofoly, 4 litry vody, snězeno > 300g kuřecího, 4 bramboráčky, americký brambory a nespočet müsli tyček smile_shades

Reklamy

2 thoughts on “Bradlo, Úsov, Nové Zámky

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s