Mapové servery (nejen, ale hlavně pro cyklistiku)

Pokusím se udělat malý přehled serverů nabízejících mapy. Popisovat je budu z pohledu cyklisty toulajícího se po ČR, jak silničního, tak i bikera. Tohle Popis je samozřejmě silně subjektivní, takže se od vašeho může lišit smile_regular. Obrázek si udělejte sami, já moc hodnotit nebudu.
Tak, pojďme. První jsou obecné servery

 1. mapy.cz
  asi nejznámější český projekt – seznamácké mapy. Umí základní mapu, fotomapu, turistické mapy od Shocartu, jako bonus nabízí “další mapy” – starší fotomapy a stařičkou mapu z období Rakouska-Uherska
  Na základní mapě nabízí možnost zobrazit si stínování a ukázat tak kopce a údolí
  Na fotomapě a turistické mapě si můžete zobrazit i turistické značky a cyklotrasy.
  Turistická mapa není k dispozici ve velkém přiblížení, na fotomapě při velkém přiblížení neuvidíte vrstvu s TZ a cyklotrasami
  Další funkce:
  jednoduché plánování trasy např. pro auto
  ukáže vám GPS souřadnice
  jednoduché měření vzdálenosti
  umístění vlastní značky na mapu a generování odkazu
  tisk mapy – mapa se nejdřív vygeneruje jako obrázek a ten pak můžete uložit nebo tisknout.
  na mapy je vázána databáze fotek různých míst.
  a samozřejmě hledání.

  jako negativa bych viděl:
  místy nepřesné turistické mapy – jsem hnidopich a vím o tom, ale čas od času narazím na renonc v místě, kudy jezdím. Ale to je jenom malá drobnost
  občas delší odezvy jednotlivých služeb, na kterých to běhá – tzn api a jednotlivé servery s obrázkama

 2. amapy.cz
  mapy serveru atlas.cz. nabízejí trochu jiné mapové podklady než ty seznamácké a mají trochu méně funkcí.
  zobrazení jsou tři: základní mapa, letecká fotomapa a turistická (ta je od DPA). Opět máte možnost zobrazení TZ a cyklotras, stínování a fotky chybí (nebo jsem je přehlíd)
  Základní mapy mají hodně podrobnou síť polních a lesních cest, podstatně podrobnější než seznamácké mapy. takže pokud budete plánovat XC švih po neznačených trasách, koukněte sem.
  Další funkce jsou podobné jako u seznamu – vlastní body, plánovače, GPS, měření.

  aktualizace: amapy mají nový podklad pro turistiku. proti seznamáckým mapám to vypadá jako podstatně líp zpracované a zdá se, že jim lépe sedí i neznačené lesní cesty

  dost velká nevýhoda je ne zcela korektní funkčnost v Opeře, kvůli amapám musím pouštět WIE7. A taky docela pomalej server.

 3. Supermapy na centru
  Podobné jako mapy Atlasu. Zdá se, že využívají některé služby těch atlasáckých. Mají dost omezené možnosti zvětšení – aspon co jsem zkoušel v okolí Olomouce, třebas na Jívové – Seznam nebo Atlas nabízí větší zoom. A taky otočené ovládání kolečkem. Naopak plus je spolupráce s jízdním řádem – mapa zobrazí zastávky autobusu/vlaku a můžete si naklikat spojení.
 4. Mapy na IDNES
  Nefunkční v Opeře. Dost podstatná nevýhoda. Ve WIE7 to chodí, ale nadšen z nich nejsem. Služba je dost pomalá, vyloženě turistickou mapu nenabízí (TZ se objeví pouze v největším přiblížení, které není nijak podrobné). Takže pro cyklistu/turistu docela k ničemu.
 5. Mapy na googlu
  Funkce terénní mapy, fotomap, hybridní mapy a klasické mapy. fotomapy naší republiky zatím nejsou moc přesné, v tom je Seznam a Atlas lepší. Nicméně klasická mapa je hodně přesná, za což patří Googlu pochvala.
  na googlich mapách pracují některé plánovací služby, o kterých se zmíním později, takže si je trochu osahejte.
 6. turistika.cz
  Vyloženě turistické mapy se zakreslenými TZ. Posouvání mapy bohužel není bezešvé, posouvá se klikáním na šipky u okraje mapy, celá stránka se znovu načte.

Speciální servery: hlavně co se týká funkcí zjištění výšky

 1. Vyskopis.cz
  Pomocí map googlu, seznamu a atlasu si můžete různě měřit výšky. Však zkuste a uvidíte. Já to moc nepoužívám.
 2. Mapy.risy.cz
  mapový server se spoustou zajímavých funkcí (zjistěte si sami smile_regular) – já vypíchnu možnost zjištění přibližné výšky místa, na které si kliknete. Přesnost odhaduju na cca 3m, zkoušel jsem to na pár místech, kudy jezdím a sedí to.
  Mimo jiné umí i turistické značky.
  Velká nevýhoda: když si pohnete s mapou, načítá se znova komplet celá stránka a ne pouze aktualizovaná mapa. platí i pro zoomování.
 3. Databáze nivelačních bodů
  Pokud máte někde poblíž domu nivelační bod, můžete si s jeho pomocí naprosto přesně seřídit výškoměr. Využijete hlavně ve městech.
 4. Izgard – vojenské mapy
  Server přesných vojenských map. Bohužel neumí bezešvé posouvání mapou, takže je to trochu nešikovné.

Plánovače tras

 1. bikemap.net
  Služba jede nad mapami Googlu. Naklikejte si svou trasu, můžete použít buď free mode, kdy trasu vyloženě klikáte a nebo režim “magnet”, kdy si naklikáte jenom průjezdní body a trasa se vykreslí po silnicích. Po dokončení mapy se vygeneruje výškový profil, který je interaktivní – pokud v něm jezdíte kurzorem, zároveň se vám ukáže i pozice na mapě. Pokud si zde založíte účet, můžete si udělat svou vlastní kolekci tras. A samozřejmě si můžete prohlížet trasy ostatních uživatelů. Funguje zde vyhledávání. Kolem serveru se pomalu tvoří velká komunita uživatelů, takže zde najdete inspiraci smile_regular
  Jak funguje ukládání tras, pokud nemáte účet, jsem nezjišťoval.

  Pro silničáře je funkčnost “magnetu” velice dobrá, bajkři bohužel mírně ostrouhají a musí si trasu naklikat. googlí mapy zatím samozřejmě neznají naše české polní a lesní cesty.

  Velká nevýhoda je občasná nestabilita služby – naklikáte si trasu, dáte uložit a server vypíše nějakou obecnou chybu. Trasa se vám uloží, ale pak se na server třebas půl hodiny nedostanete. Snad to brzo opraví.

 2. veloroutes.org
  Služba podobná předchozí bikemap, opět běží nad googlem. Zatím si trasu musíte přesně naklikat, “magnet” jako v bikemap zde není (dostupný je v beta verzi). Jsou zde k dispozici podrobnější profily trasy a podrobnější statistiky než u bikemap. Uvidíme, jak se bude tato služba vyvíjet dále.
  Pro ČR zatím (u mě) nefunguje "magnet" – asi nejsou k dispozici data.
 3. toporoutes
  Další projekt, co nechodí korektně v Opeře. Na tenhle prohlížeč se prostě kašle smile_regular
  Ale jinak žádnej zázrak, dost jednoduchý ovládání, rychlost taky nikterak závratná.

Prozatím je to vše. Pokud najdete chybu, nepřesnost a nebo naopak novou zajímavou službu, pošlete mi to prosím na můj mejl a já to připíšu do článku. díky.

Reklamy

3 thoughts on “Mapové servery (nejen, ale hlavně pro cyklistiku)

 1. ty vojenský mapy jsou hodně dobrý…jako co se podrobnosti a přesnosti týče….už jsou v oblíbených 🙂

 2. A friend to buy wow goldTo wow power leveling?On the world’s most concessions to the most reputable sites under the single!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s