Blbci v akci aneb nemoderovaná diskuze

Není to tak dávno, co se nám na cyklodiskuzi znovu objevil fenomén lidem z prostředí cyklistických fór jistě známý – OLKYC. Kdo neví, o koho se jedná, expresně přiblížím – je to takový cyklistický Brouk Pytlík – Všude byl, všechno zná a na vše je expert. Jezdí 80 k/h za tatrovkou do kopce, natáčí "skvělá" videa svých cykloakcí a obecně se prezentuje jako totální guru a borec největší [tohle je prosím pěkně můj názor, na mě takhle působí]. Jeho další devizou je schopnost napsat do jednoho vlákna deset příspěvků po sobě – jakoby to nemoh napsat v kuse.

Jak už to bývá, takovejhle svéráz na sebe nabalí spoustu blbců sekundárních, kteří blbce primárního začnou kritizovat a tím se rozpoutá kolotoč nesmyslného flamewaru. jeden blbec něco plácne, další blbec na něj reaguje, třetí ho v tom podpoří a první se ohradí. to zas vyprovokuje druhýho blba a dokolečka dokola, ať jsou všichni do hola.

tihle sekundární blbci bohužel nechápou jedno – pokud budou do primárního blbce rejpat, primární blb bude spojojený, existence publika ho bude motivovat. a chudák databáze. samozřejmě nezůstane u druhého vlákna a blbci sekundární si budou zvyšovat svoje e-sebevědomí zakládáním dalších nesmyslných vláken.

pokud tuhle sebranku trotlů normální uživatel upozorní, že nejednají správně, tak se na něj sesypou všichni. jak blb primární, tak i blbové sekundární. jeden uživatele upozorní, že to nemusí číst, další zas naprosto zcestně argumentují, že jsou na veřejném fóru a třetí argumentuje rovněž zcestně, že je to jenom sranda. uživatel potom zcela správně poukáže na primární funkci fóra – znalostní databáze v daném oboru, ve které prostě není místo pro výkřiky do tmy. na to ho blbci upozorní, tentokrát nesprávně, že na fóru jsou i jiná offtopic vlákna. blba člověk pozná snadno – nedokáže rozpoznat rozdíl mezi lehkým offtopicem pro odreagování a vláknem řešící něčí soukromé špinavé prádlo.

osobně nejsem schopen pochopit, proč blbové svoje prádlo musí prát takhle na veřejnosti. to jsou to takoví frustráti, aby si museli honit svoje e-péro na veřejnosti a exhibovat se, jak jsou hustí?

řešení je jednoduché – nějakým způsobem moderovaná diskuze. libertariáni sice řvou, že cenzura na internet nepatří, nicméně nejsou evidentně schopni rozlišovat mezi moderováním debat, které mají za účel udržovat čistotu databáze a mezi cenzurou, která maže nepohodlné věci.

z mého pohledu by moderace tuhle situaci vyřešila naprosto elegantně – primární blb by dostal ban s deaktivací účtu, sekundární blbové by dostali vynadáno a nesmyslné příspěvky by skončily někde v koši, kde by se lidi mohli dívat na exoty jako někde v zoo.

bohužel, málokdo z uživatelů internetových fór rozumí problematice databází. ono se řekne, jeden příspěvek, vždyť jsou tu stovky. ono se řekne, jedno vlákno, jsou jich tu stovky. ale ono se to pěkně nasčítá – řádky do databáze pěkně přibývají, indexy a tabulky bobtnají a efektivita databáze jde do kytek. i hledání v čisté DB je podstatně jednodušší než v DB plné smetí.

závěrem této glosy bych chtěl apelovat na lidi, co se v ní poznají, aby se začali chovat podle netikety. Na internetu nejsou sami a na jejich exhibování v rámci fór nikdo není zvědavý. Pokud se chcete vyřvat, založte si blog a tam si spamujte do sytosti – pokud budete mít atraktivní témata, tak budete mít i návštěvnost.

Reklamy

4 thoughts on “Blbci v akci aneb nemoderovaná diskuze

  1. Článek dobrý, naprosto souhlasím (a dokonce znám i problematiku DB ;-))! Všichni to známe, všichni jsme se s tím setkali a všechny nás to kurva sere!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s