Windows 7 pohledem lamy, část druhá

S multimédii a ovládáním zvuku to asi bude trochu komplikovanější.
U některých aplikací mi nechodí korektně regulace hlasitosti nebo zvuk blbne:
Media Player Classic Homecinema
poslední Winfast PVR2 (build 2.0.3.16) – tady dokonce z neznámých příčin občas ve zvuku slyším ozvěnu
ve Windows Media Playeru 11 regulace hlasitosti chodí, ale zvuk zas dost trhá
Ale např. Aimp funguje naprosto bezvadně, stejně tak Winamp.

Co se podpory videa týká, nainstaloval jsem si Vista Codec Package a problém jsem nezaznamenal. AVI (včetně více zvukových stop), MP4, 3GP, MPEG2 – zcela v pořádku.

Další změny týkající se uživatelského rozhraní.
Náhledy aplikací – když najedete nad tlačítko taskbaru, dostanete náhled okna aplikace. Známe. Jak přejíždíte mezi jednotlivými tlačítky, náhled následuje kurzor. Pokud si správně vzpomínám, ve Vistě okno s náhledem skákalo, tady jezdí 🙂

Přibylo něco, čemu by se dalo říkat gesta myší. Zatím pouze pro maximalizaci okna.
Vezměte okno aplikace za jeho záhlaví a zajeďte s ním na horní hranu obrazu. Okno se maximalizuje
Vezměte okno a najeďte s ním do levého rohu. Okno se “maximalizuje” tak, že zabere levou půlku obrazu. To samé i s pravým rohem.
Pokud chcete okno obnovit z maximalizovaného stavu, vezměte ho za záhlaví a potáhněte myší dolů.
Linuxáci určitě řeknou, že to MS někde okopíroval. Já řeknu akorát “tohle už mohlo být ve Vistě 🙂

Centrum sítí:
netcenter
Okno je mírně přehlednější, obsahuje zkratky pro více akcí, předělali to podle mého názoru dobře.

Action Center
Centrum zabezpečení bylo nahrazeno Centrem Akci (jsem zvědav, jak to přeloží do finální CZ verze)
actcenter
Přibylo více voleb, více možností. Nyní zde nejen kontrolujete zabezpečení systému, ale i řešení problémů s programy, zálohování a máte přístup k System Restore.

UAC
Pokud u Visty něco lidi pořádně kritizovali, bylo to UAC. MS zapracoval a z Action centra lze zavolat dialog pro nastavení UAC.
uac
UAC se v Sedmičce na defaultním nastavení chová méně paranoidně – při spoustě akcí, kdy se Vistí UAC ptalo, je Win7 zticha. Zůstala sice tlačítka, jejichž stisknutím aktivujete nepřístupné volby nastavení, ale UAC už neštěká.

Task Manager a Resource Monitor
V Task Manageru se nezměnilo nic, Resource Monitor byl přepracován. A totálně. Viz screenshotyresmon2resmon1
resmon3resmon4
resmon5
Ve Vistě se daly jednotlivé kategorie rozkliknout, ale už se nedala nastavit jejich velikost. Ve Win7 si můžete nastavit velikosti jednotlivých položek. Ke každé záložce jsou k dispozici grafy, přehledy. Jednoduše tak můžete sledovat, co žere kolik RAMky, ke kterému procesu se vztahuje která služba a které aplikace lozí na internet.

mimochodem, Win 7, stejně jako Vista, špatně detekuje velikost RAM na mém PC – mám jenom 2 GB, OS tvrdošíjně hlásí 4 GB 🙂

Oblast System Tray
tray1
tray2
tray3
V XP a Vistě fungovalo skrývání neaktivních ikon v Tray. Seven jde v tomhle ještě dál. Aby uživatele neotravovaly zbytečné programy, defaultní volba pro každou ikonu je skrytá.
Chcete-li vidět zbytek programů v tray, klepněte na šipku nahoru. A pokud chcete změnit viditelnost programů, dejte Nastavení.

Nabídka Start se taky vyvinula.
start
U některých programů, zde např. Malování, máte k dispozici seznam souborů, které jste tímto programem otevřeli.

A kam se poděl Sidebar? Není. Gadgets (pojem miniaplikace mi leze krkem :-)) se umisťují přímo na plochu.
gad1gad2
gad3

V příslušenství přibyl “snipping tool” – spusťte, označte oblast na obrazovce a uložte. Jednoduchý típadlo screenshotů. A taky jednoduché poznámky, které si můžete připíchnout na plochu (bohužel trochu nedodělané, zaberou jedno tlačítko na taskbaru, nejdou hodit do tray oblasti). Už vidím ty žaloby vývojářů třetích stran, že je zas ve windows něco integrované.

To je pro dnešek všechno. Pokračování zas někdy.

Reklamy

6 thoughts on “Windows 7 pohledem lamy, část druhá

  1. Ad "Action Center" v CZ – nedivil bych se, kdyby to bylo "Akční Centrum" 😀 ;-)Ad "Snipping Tool" – je i ve Vistě – docela rád jej používám.Jinak díky za super články – teším se na další pokračování!

  2. 1) Snipping Tool – už na WinXP Tablet PC Edition + MS Experience Pack2) sledování RAM a procesů – Sysinternals Tools, jen jsou zabudované do OS3) gadgety na ploše jsou cool, ale cokoliv na ploše je z principu nesmysl – když na PC pracuju, mám otevřenou aplikaci a plochu nevidímno a jinak uvidíme 🙂 já vim, jsem negativista 😀

  3. tak to se priznam, ze snipping tool jsem ve viste nevidel 🙂 – ale ja tam nevidel veciserzo, presne tak – na sysinternal jsem si taky vzpomnel, kdyz jsem videl ten novej resource monitor. a uplne stejnej nazor mam na gadgets na plose – sidebar byl dobrej v tom, ze na sel hodit "always on top" a byl videt – na widescreen monitoru ani moc nezavazel. na plose to moc smysl nema.

  4. Tak se ke mě jedna kopie taky dostala (vlastně ani nevím jak… 😀 ) a vypadá to docela dobře, snad to nakonec nepodělaj jako vistu

  5. tak se začínám s Win7 sžívat 🙂 na singlescreen systému mě gadgety moc nevytrhnou (stejně jako lepkavý papírky) ale na dvoumonitorovym systému jako mám doma je to cool – dělám na primárním LCD (24") a na sekundárním mám natahané gadgety, lepkavý papírky a tak podobně…i na dost osekaný VM je to slušně rychlý! (jen 512MB RAM)ovládání je příjemně nativní, jen asi chvíli potrvá, než povypínám všechny dotazy na web (v offline systému)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s